GO-102-SS-TIMER-50 1/2" Timer Gas Plug™
SKU: 6644
Item #: BBY-GO-102-SS-TIMER-50
MFR #: GO-102-SS-TIMER-50
* 1/2" Timer Gas Plug™
* Surface Mount Box 1/2" NPT Rear Connection
* 1/2" Quick Disconnect Outlet, Male Plug Included
* 1 Hour Timer
* 316 Stainless Steel Enclosure c/w Adjustable Standoffs
* 100m BTU NG/150m BTU LP
* Box Dimensions 8 1/2" x 5 1/4" x 3 1/4"
Backorder
Contact us for estimated availability
Ships Across Canada
In-stock items ship within 1 business day
Open in Google Maps
Coquitlam, BC V3K 4X9
Already a customer?
Sign in to view pricingAre you an HVAC/Gas professional?
Call (604) 524-0086 to open a trade account and get online access.
Note: We do not sell to the general public.
Our team is ready to help
Category: Burnaby Manufacturing Gas Plugs
Fast Shipping
In-stock orders ship within 1 business day to anywhere in Canada.
Code-Compliant
All products meet Canadian HVAC and gas code standards.
Wholesale Pricing
Trade pricing for licensed contractors. 40+ years in the industry.
Related Products
In Stock
GR400C2P04 1/2" 2-PSI Regulator (High Capacity) Vent @ 90 Deg
SKU: 6711
Item #: BBY-GR400C2P04
MFR #: GR400C2P04
Sign in to see price
Open an Account
179 in stock
In Stock
GR120C2PV-01 1/2" 2-PSI Regulator (83)
Item #: BBY-GR120C2PV-01 (83)
MFR #: GR120C2PV-01
Sign in to see price
Open an Account
50 in stock
GR60C2P02 3/8" 2-PSI Regulator (Indoor) 60
Item #: BBY-GR60C2P02 (60)
MFR #: GR60C2P02
43 in stock
VGP-INT-2#-400 Versatile Gas Plug™ Interior (2# 1/2" Outlet)
Item #: BBY-VGP-INT-2#-400
MFR #: VGP-INT-2#-400
23 in stock
E-STOP-OUTDOOR Emergency Stop and Restart (Outdoor)
Item #: BBY-E-STOP-OUTDOOR
MFR #: E-STOP-OUTDOOR
7 in stock
GO-102-2#-SS-50 Stainless Steel Gas Plug™ (2# Pressure)
Item #: BBY-GO-102-2#-SS-50
MFR #: GO-102-2#-SS-50
4 in stock